zawór

Ja potrzebuję pompę elektroniczną ponieważ pętle posiadają elektrozawory sterowane ze sterownika. Wiec zapotrzebowanie na przepływ będzie zmienne.
Wstępnie myślałem o LFP SPRINTA 32/80.
O mieszaniu wody CWU na wyjściu z bufora myślałem gdyby woda w buforze miała mieć więcej jak jakieś 64-65 stopni. Nie wszędzie mam krany z termostatami. Nie wiem, czy bufor z temperaturą 64-65 stopni wystarczy na potrzeby CO.Jak działa cyrkulacja przy zaworze 3d mieszającym powrót z cyrkulacji z wodą z zasobnika?
a). jak pompa cyrkulacyjna stoi, to zamyka dopływ gorącej wody z zasobnia (bo za gorąca), żeby z cyrkulacji wpuścić chłodniejszą, a że ta nie leci to … nic z kranu nie leci?
b). jak cyrkulacja chodzi, i już wraca nią gorąca woda – to zamyka j.w. dopływ ciepłej, i stara się z zamkniętego obiegu wypuścić w puncie poboru to, co meli cyrkulacja?
c). jak ma być mieszanie zimnej wody z wodą z zasobnia, to skąd miejsce na “domieszanie” zimnej wody, jak wszystkie punkty poboru zakręcone a chodzi cyrkulacja? Przecież wtedy zawór 3d zamknie dopływ gorącej wody starając się “wpuścić” do mieszania zimną, a ta nie poleci, bo żeby poleciała, to musi gdzieś “wylecieć” – bo do zasobnika nie dobije więcej.
Załączamy pompę cyrkulacyjną, woda zaczyna płynąć – tak jak w obiegu zamkniętym…. z jednej strony zasysamy wodę ze zbiornika a na dole ją wlewamy do zbiornika. Nic nie “dobijamy”. A zawór mieszający tak ustawia swój tłoczek, ze do układu woda wlatuje o odpowiedniej temperaturze. Jeśli temperatura w obiegu klimatyzacja Warszawa ma wysoka temperaturę to zawór 3-drogowy ustawi sie tak, ze woda obiegowa nie poleci przez zbiornik a jedynie obejściem zbiornika. I tak to działa.
Pompka obiegowa wymusza przepływ wody w zależności od ustawienia zaworu trójdrogowego:
- przez zbiornik
- cześć przez zbiornik i część obejściem
- całość obejściem

Działa to właściwie tak samo jak w przypadku systemu ogrzewania podłogowego, w którym często tez mamy do czynienia z mieszaniem wody.

Przeglądam jeszcze różne schematy kotłowni i widzę, że często wyjście z kotła jest rozdzielane na dwa obwody – jeden idzie do bufora, a drugi do CO. I każdy ma swoja pompę obiegową. W sumie nie wiem, który układ jest lepszy. U siebie też mogę tak zrobić. Nie potrafię jednak ocenić czy porównać obu układów.

Posted on: December 13, 2016, by : klimatyzacja